ვენდეტა “სისხლიანი აგვისტოს” გამო? – რა მოხდა 25 წლის წინ მოსკოვში: ვინ იყო კაკულიების მამა “დათო თბილისკი” და რა არის ცნობილი დედაზე, რომელიც ცნობილი მომღერლის დეიდაა
თბილისის პროკურატურამ ნიკო კვარაცხელიას მკვლელობის საქმე გახსნილად გამოაცხადა. ბრალდების მხარის მტკიცებით, 22 წლის ტექნოლოგიური სტარტაპერის სიცოცხლე 25 წლის წინ მოსკოვში მომხდარ კრიმინალურ გარჩევას შეეწირა. ერთ-ერთი ვერსიით, ეს არის ამბავი ორ გავლენიან “კანონიერ ქურდს” შორის არსებულ მტრობაზე, რომელიც მამებმა დაიწყეს და ერთ-ერთი “ქურდის” შვილებმა გააგრძელეს.
ვინ იყო დავით კაკულია, იგივე “დათო თბილისკი”?
დავით კაკულია კრიმინალურ სამყაროში ერთ-ერთ გავლენიან ფიგურად ითვლებოდა. იგი 1963 წელს თბილისში დაიბადა და მისი ცხოვრების გზა ადრეულ ასაკშივე დაუკავშირდა ქურდულ ტრადიციებს.
დავით კაკულია
კაკულია “კანონიერ ქურდად” 1991 წელს, 28 წლის ასაკში აკურთხეს. მისი “ნათლიები” იმ დროის კრიმინალური „ელიტის“ წარმომადგენლები იყვნენ: ავთანდილ ჩიხლაძე („კვეჟო“), რობერტ კალანდაძე („რობერტა“), ნოდარ ფარიზიანი („ნონო“) და პაატა ჩლაიძე („პაატა ბალშოი“).
დავით კაკულია მეუღლესთან ერთად, ნიცა, 2000 წელი
1993 წელს იგი მოსკოვში, სასტუმრო “მოსკოვში“ აიყვანეს ცხრაკაციან დაჯგუფებასთან ერთად, სადაც კრიმინალური სამყაროს სხვა „ვარსკვლავებიც“ ფიგურირებდნენ. საქმე ეხებოდა მსხვილი ბიზნესმენების გატაცებასა და წილების გამოძალვას. ეს იყო პერიოდი, როცა ქართული კრიმინალური კლანები მოსკოვის ცენტრს სრულად აკონტროლებდნენ. სწორედ აქედან დაიწყო მისი სერიოზული კონფლიქტები სხვა კლანებთან, მათ შორის იმათთან, ვინც მოგვიანებით „სოხუმის კლანად“ ჩამოყალიბდა. კაკულიამ სასჯელი არაერთხელ მოიხადა როგორც რუსეთის, ისე საქართველოს ციხეებში. 2001 წელს მან თბილისის ე.წ. „რესბალნიცა“ დატოვა და მოსკოვში გაემგზავრა, სადაც მისი ცხოვრების უკანასკნელი დრამა გათამაშდა.